Jak wybrać filtr do dzbanka Dafi
Jak wybrać filtr do dzbanka Dafi?
18 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Turystyczny filtr do wody – czy warto?

Turystyczny filtr do wody - czy warto

Wybierając się na wyprawę, chociażby górską, jedną z podstawowych kwestii, o którą dbamy przed wyruszeniem na szlak jest zaopatrzenie się w wodę. Co jednak w sytuacji, gdy zapasy wody nam się skończą, a jesteśmy na odludziu, gdzie najbliższy sklep jest wiele kilometrów dalej? Producenci filtrów do wody wyszli turystom na przeciw, oferując turystyczne filtry do wody czy np. butelki filtrujące (DAFI)- czy warto nimi uzdatniać wodę z górskich strumyków czy jeziorek?

Zagrożenia czyhające w nieoczyszczonej wodzie

Chyba tylko osoba prawdziwie wycieńczona zdecydowałaby się pić wodę bezpośrednio ze strumienia czy innego ujęcia wody w naturze- wodę nieoczyszczoną i pełną zagrożeń dla zdrowia. Co możemy znaleźć w takiej wodzie? Nieoczyszczona woda może mieć w swoim składzie:

– bakterie i wirusy- mogą one wywołać cały szereg chorób jak chociażby żółtaczkę pokarmową; na szczęście bakterie oraz wirusy w wodzie są zdecydowanie częstszym problemem w krajach tropikalnych, co nie znaczy jednak, iż powinniśmy nie być w Polsce na takie zagrożenie obojętni,

– pierwotniaki- dostają się one do wody najczęściej wraz z odchodami zwierząt, a ich obecność w przewodzie pokarmowym człowieka może wywołać biegunkę,

– pestycydy- szczególnie często występować będą w akwenach, które są położone wśród pól; spożycie pestycydów (zwłaszcza w większej ilości) wpływa bardzo niekorzystnie na układ endokrynny człowieka.

Turystyczne filtry do wody

Producenci filtrów wyszli na przeciw turystom i stworzyli dedykowane im filtry do wody. Wybór jest bardzo szeroki, a jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są:

– filtry wbudowane w butelkę,

– filtry w kształcie słomki, które umożliwiają picie wody wprost ze strumienia, itp.

– filtry z pompkami,

– butelki filtrujące.

Używanie filtrów turystycznych to rozwiązanie bardzo sprytne, gdyż pozwala na duże oszczędności (nie kupujemy wody w butelkach), mamy dużo więcej miejsca w plecaku, oszczędzamy sobie problemów żołądkowych oraz działamy z korzyścią dla środowiska.

Filtry turystyczne są najczęściej zbudowane z kanalików, w ścianach których znajduje się ogromna ilość porów wychwytujących różnorakie zanieczyszczenia. Co zaskakujące- wydajność filtrów o największej jakości to nawet 50 000 litrów przefiltrowanej wody!

Bardzo cenionym rozwiązaniem jest także butelka filtrująca Dafi. Choć przeznaczona jest ona docelowo raczej do codziennego użytku (np. W pracy lub na treningu), z powodzeniem można ją jednak zabrać ze sobą w podróż. Butelka wyposażona jest we wkład filtrujący składający się węgla aktywnego, który wykazuje bardzo wysokie właściwości absorbujące zanieczyszczenia. Filtr ten można sterylizować wrzącą wodą przez 60 sekund- jednak trzeba pamiętać, by wykonywać to po wyjęciu filtra z butelki (butelka przeznaczona jest do płynów, których temperatura nie przekracza 50 stopni Celsjusza). Butelka filtrująca Dafi tak jak filtry turystyczne ma szansę dobrze sprawdzić się w warunkach, gdy skończyła nam się woda i jesteśmy zmuszeni zaczerpnąć jej z górskiego strumienia lub napotkanej studni.