Filtr odwróconej osmozy – jaki wybrać?
8 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Jaki filtr do wody z kranu?

Filtrów do wody kranowej mamy całą masę- nietrudno więc zgubić się w tym, jaki będzie najlepszy dla naszego gospodarstwa domowego. Dzbanki filtrujące, filtry przepływowe takie jak https://sklep.dafi.pl/produkty/filtry-przeplywowe.html, a może metoda filtrowania przy użyciu odwróconej osmozy- co wybrać?

Dzbanki filtrujące

Jeżeli potrzebujemy codziennie napić się czystej i zdrowej wody z kranu, a nie chcemy inwestować sporych pieniędzy w instalacje filtrów pod zlewozmywakiem, kupmy sobie dzbanek filtrujący. To zdecydowanie najprostsza metoda filtrowania wody kranowej. Dzbanki, w zależności od modelu, to jednorazowy koszt między 30 a 100 złotych. DAFI oferuje klientom wiele różnych modeli, dzbanki wykonane z bezpiecznego plastiku lub ze szkła, dostępne z pokrywami o bogatej kolorystyce, o większej i mniejszej pojemności. Taka szeroka gama sprawia, iż każdy może wybrać model do własnych potrzeb- chociażby do ilości spożywanej codziennie wody. Miesięczna eksploatacja dzbanka wymaga dodatkowo kupna wymienianego filtra- trzeba to robić co 4 tygodnie, a cena filtra to zazwyczaj 13-15 złotych. Nietrudno wyliczyć w prosty sposób, ile możemy oszczędzić- jeden filtr przefiltruje nam średnio 200 litrów wody, 200 litrów wody butelkowanej to koszt około 150 złotych! Plus oczywiście przyjazność dla środowiska- miesięcznie nie kupimy dzięki dzbankowi ponad 100 plastikowych butelek (biorąc pod uwagę np. 3-4 osobową rodzinę pijącą codziennie wodę mineralną).

Filtry przepływowe dafi

DAFI poza dzbankami oferuje nam także między innymi filtry przepływowe, które montuje się pod zlewozmywakiem lub pod umywalką. Zestaw takich filtrów składa się z filtra polipropylenowego (filtrującego zanieczyszczenia mechaniczne- np. piasek, żwirki, rdzę czy muł), filtra z żywicą jonowymienną (zmiękczającą wodę), filtra węglowego (o bardzo dużych właściwościach absorpcyjnych (idealnie pozbawia chlor i jego pochodne, metale ciężkie, związki organiczne i chemiczne, pestycydy, herbicydy itp) oraz z filtra azotanowego (szczególnie polecanego domom wolnostojącym stojącym wśród pól, w których woda może być zanieczyszczona różnymi związkami z nawozów). Tak przefiltrowana woda jest świeża i czysta i można ją pić prosto z kranu. To woda, która świetnie nadaje się do przygotowywania na jej bazie napojów i potraw, a także do korzystania z niej w sprzęcie małego AGD- np. żelazka czy czajniki.

Filtry z membraną osmotyczną

Półprzepuszczalna membrana osmotyczna jest trzecim rodzajem najskuteczniejszego filtrowania wody dla potrzeb gospodarstwa domowego. Zestaw filtrów zawierających membranę nie należy jednak do najtańszych- zdecydowanie jest to najkosztowniejsza z przedstawionych tutaj opcji na filtrowanie czystej wody. Zestawy wykorzystujące metodę odwróconej osmozy zawierają w najprostszych wariantach takie filtry jak: filtr mechaniczny, filtr węglowy, membrana osmotyczna oraz filtr szlifujący. Bardziej rozbudowane zestawy mogą dodatkowo być uzupełnione o jeden czulszy filtr mechaniczny (odfiltrowujący jeszcze mniejsze zanieczyszczenia), mineralizator, wkład bioceramiczny oraz o lampę UV. Zalety filtrowana wody przez zastosowanie filtrów z membraną są niemal takie same jak w przypadku filtrów przepływowych DAFI- filtry przepływowe są zdecydowanie dużo tańszym rozwiązaniem.