Filtr odwróconej osmozy – jaki wybrać?
8 kwietnia, 2020
Jak wybrać filtr do dzbanka Dafi
Jak wybrać filtr do dzbanka Dafi?
18 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Ile mikronów powinien mieć filtr do wody?

Kupując filtry do wody- niezależnie czy są to filtry będące częścią większej instalacji oczyszczającej wodę czy pojedynczy filtr w dzbanku, chcemy by jak najdokładniej usuwały one zanieczyszczenia. Chodzi przecież o to, by przefiltrowana woda była tak czysta, by można ją było pić bezpośrednio po nalaniu jej z kranu. Jaka więc jest wymagana czułość takowych filtrów?

Co to jest mikron?

Nazwa „mikron” pochodzi z języka greckiego, gdzie oznacza „drobiazg”. Mikron jest niczym innym jak tylko jednostką wielkości, zamiennie można tę jednostkę określić także mikrometrem. Mikronem określa się wielkość cząsteczki, która jest tak niewielka, iż jej wielkość wynosi jedną milionowego metra. Jeśli idzie o uzdatnianie wody to pojęcie mikronu ma odniesienie jedynie do filtrów mechanicznych- wkładów mechanicznych. Wkłady takie usuwają zanieczyszczenia mechaniczne- np. Piasek, rdzę, muł czy żwirek mogące gdzieś znajdować się w wodzie. Im mniejsza wartość mikronów podana jest na opakowaniu filtra, tym bardziej jest on skuteczny w usuwaniu tychże zanieczyszczeń (no skala 1-3000 mikronów).

Filtry mechaniczne montuje się na rurach. W przypadku zestawu filtrów, filtry mechaniczne najlepiej jest montować zarówno na początku jak i na końcu takiego zestawu- by filtr taki rozpoczynał jak i kończył filtrowanie wody wodociągowej.

Jakie rodzaje filtrów mechanicznych oferuje Dafi?

Dafi to polski producent obecny na rynku już przeszło 30 lat, a więc proponujący swoim klientom ogromnie szeroką gamę swoich filtrów i innych rozwiązań do uzdatniania świeżej i zdrowej wody. Wśród oferty Dafi jest chociażby kilka rodzajów filtrów mechanicznych, wśród których wyróżniamy: filtr polipropylenowy, filtr węglowy oraz filtr azotanowy.

Filtry polipropylenowe oferowane przez Dafi mają różny stopień czułości na usuwanie zanieczyszczeń z wody- jak bardzo powinny być dokładne należy ocenić wiedząc jaką wodę wodociągową ma się w swoim domu- z dużą ilością zanieczyszczeń mechanicznych lub mniejszą. Filtry polipropylenowe Dafi mogą oczyszczać wodę z cząsteczek o wielkości od 25 do 5 mikronów. Filtry te stworzone są, by usuwać z wody wszelkie zawiesiny, piasek, produkty korozji, zanieczyszczenia wymywane z powierzchni instalacji hydraulicznych oraz tłuszcze.

Filtr węglowy jest poniekąd także filtrem mechanicznym, a jego właściwości pozwalają na usuwanie z wody chloru i jego pochodnych, a także związków organicznych. Filtr węglowy powinien być umiejscowiony za filtrem polipropylenowym.

Filtr azotanowy jest polecany zwłaszcza domom wolnostojącym na terenach wiejskich, gdyż azotany mogą przedostawać się do wody pitnej z pól oraz z szamb. Ich obecność w wodzie wodociągowej jest niezdrowa, zwłaszcza dla dzieci, ale także dla zwierząt hodowlanych.

Najczęściej w gospodarstwach domowych montuje się filtry działające z dokładnością 50-20 mikronów, co oznacza tyle, iż zatrzymują one na swojej powierzchni cząsteczki zanieczyszczeń o takiej właśnie wielkości. Chcąc mieć dużo dokładniejsze filtry, warto wyposażyć się w takie, które wyłapują zanieczyszczenia o wielkości nawet 10 lub 5 mikronów.