Jaki filtr do wody z kranu?
1 kwietnia, 2020
Ile mikronów powinien mieć filtr do wody?
11 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Filtr odwróconej osmozy – jaki wybrać?

Wielu specjalistów podpowiada, iż filtracja przy użyciu zjawiska odwróconej osmozy jest najbardziej skuteczną formą filtrowania wody na potrzeby gospodarstwa domowego. To z pewnością zaawansowana i produktywna metoda, ale odstrasza wielu cena samej instalacji oraz koszty eksploatacji. Czym jest odwrócona osmoza i jak działa na jakość wody?

Jak działa odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza to rodzaj filtracji, która oddziela zanieczyszczenia i drobne cząsteczki nie przepuszczając ich przez specjalną błonę półprzepuszczalną- membranę. Montaż instalacji działającej na zasadzie odwróconej osmozy umożliwia picie czystej i zdrowej wody prosto z kranu, gdyż osmoza idealnie uzdatnia wodę wodociągową. Membrana jest tak czuła i skuteczna, iż jest w stanie zatrzymać na swojej powierzchni do 99% wszystkich zanieczyszczeń będących w wodzie, w tym zanieczyszczenia organiczne, chemiczne, a nawet bakterie i wirusy.

Proces rozpoczyna się tym, iż na powierzchnię membrany tłoczona jest woda pod ciśnieniem. Membrana posiada na swojej powierzchni bardzo małe pory, przez które na drugą stronę przedostają się jedynie czyste cząsteczki odfiltrowanej wody. Woda, zawierająca zanieczyszczenia trafia do odpływu. W przyrodzie także spotykamy się z procesem osmozy, zaś domowa wersja filtracji jest odwrotnością tego procesu znanego w naturze. Filtracja wody metodą odwróconej osmozy pozwala odfiltrować zanieczyszczenia o wielkości nawet 0,0001 mikrona. Dobre i wydajne membrany pozwalają usunąć z wody wodociągowej takie zanieczyszczenia jak: zanieczyszczenia mechaniczne, chlor i związki organiczne, pestycydy, metale ciężkie, żelazo, nitraty (azotany, azotyny), bakterie oraz wirusy. Filtr znacznie zmiękcza też wodę, a uzupełniony w dodatkowy mineralizator pozwala wzbogacić ją o minerały (np. magnez lub potas).

Filtry z wykorzystaniem odwróconej osmozy trochę kosztują, a ich przedział cenowy najczęściej zaczyna się na 500 złotych do 1000 złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty eksploatacji- wkłady mechaniczne wymieniamy średnio co pół roku, wkład węglowy co rok, a żywotność samem membrany osmotycznej dochodzi nawet do 5 lat.

Dodatkowe funkcje filtrów z odwróconą osmozą

Wyżej wymienione zanieczyszczenia są usuwane przy pomocy najprostszych filtrów wykorzystujących proces odwróconej osmozy. Jeżeli jednak interesuje nas filtr, który dodatkowo wzbogaci i polepszy jeszcze wodę, możemy wybrać model z mineralizatorem, z jonizatorem, a nawet z lampą UV.

Mineralizatory wzbogacają wodę np. o wapń oraz o magnez. Ten element pozwala na to, iż z naszego kranu może płynąć woda niemal tak samo zmineralizowana jak ta ze sklepu, sprzedawana w butelkach jako mineralna.

Dodatkowo możemy też wodę jonizować, czyli wyregulować pH wody. Jonizator umożliwia zmianę odczynu wody z kwaśnego na odczyn zasadowy. Odpowiednio przefiltrowana, jonizowana woda neutralizuje zakwaszenie organizmu, a co za tym idzie, staje się utleniaczem usuwającym wolne rodniki. Zasadowa woda znacznie poprawia ludzki metabolizm oraz wpływa bardzo korzystnie na odporność organizmu. Podsumowując- najbardziej zaawansowane technologie filtracji wody wodociągowej sprawiają, iż jest ona wiele zdrowsza od popularnej wody butelkowanej.